Європейські лідери під час неформальної зустрічі обговорили майбутнє розширення ЄС — EURACTIV

Зокрема, переговори були зосереджені на управлінні процесом розширення та його наслідках. 

Група з десяти лідерів ЄС провела неформальну зустріч у п’ятницю, 30 червня, в кулуарах саміту в Брюсселі, під час якої обговорювалося те, що розширення блоку може означати для його майбутнього. Про це повідомляє EURACTIV.

У зустрічі, ініційованій Францією, Німеччиною та Нідерландами, взяли участь лідери Бельгії, Італії, Польщі, Португалії, Румунії, Іспанії та Швеції.

Переговори були зосереджені на тому, “як управляти процесом розширення” паралельно з розглядом питання про майбутніх членів, розповіли EURACTIV кілька дипломатів ЄС.

“Щоб бути готовими до майбутнього, держави-члени повинні почати обмірковувати деякі наслідки і питання, які необхідно вирішити, якщо і коли ЄС буде розширюватися”, – сказав один із дипломатів.

Вторгнення Росії в Україну та зміна сучасного геополітичного ландшафту реанімували процес розширення ЄС після майже десятирічної стагнації.

Але в той час, як очікується, що Україна, Грузія та Молдова цього літа прискорять темпи реформ у своїх заявках на членство, блок поки що лише повільно просувається в напрямку власних дебатів щодо реформ.

Початком неформальних переговорів став дискусійний документ, підготовлений Брюссельським інститутом геополітики, створеним у жовтні минулого року у відповідь на вторгнення Росії в Україну, який підняв широке коло питань, що потребують розгляду з боку країн ЄС.

Серед них – процеси управління та прийняття рішень, зокрема, питання переходу від одностайності до голосування кваліфікованою більшістю, функціонування внутрішнього ринку ЄС та зміни в бюджеті блоку, вплив на такі сфери, як сільське господарство, а також швидкість запровадження свободи пересування.

“Це був перший раз, коли лідери ЄС фактично сіли за стіл переговорів, щоб обговорити це”, – сказали дипломати ЄС, додавши, що метою було “почати обмірковувати ці елементи і визначити, про що варто почати думати”.

“Це не те, на що потрібно відповісти завтра, у нас є певний час, але ми також не повинні чекати до останньої хвилини, щоб потім шукати відповіді”, – додали вони.

Неформальні переговори лідерів відбулися через тиждень після того, як міністрів закордонних справ ЄС попросили вивчити, як майбутній розширений блок міг би функціонувати, принаймні на початковому етапі, без урахування реформи договору ЄС.

Очікується, що в жовтні Єврокомісія опублікує свій щорічний звіт про розширення ЄС з оцінкою прогресу країни-кандидатів на вступ.

Вперше до пакету доповідей виконавчої влади ЄС будуть включені звіти щодо країн-кандидатів України та Молдови, а також Грузії, яка отримала “європейську перспективу”.

Очікується, що після цих неформальних переговорів лідери ЄС продовжать дискусію щодо цих питань, коли зберуться на неформальний саміт у Гранаді під час іспанського головування в ЄС у жовтні.

“Після Гранади дискусії триватимуть під час наступних самітів ЄС, і ми, ймовірно, матимемо певні результати вже наступного року – ми говоримо про довгостроковий процес. ЄС вже не той, що раніше”, – кажуть дипломати.

Повідомлялося, що Європарламент хоче розпочати обговорення про членство України в ЄС вже цієї зими. Разом із тим, у Єврокомісії нещодавно заявили, що на цей момент Київ повністю виконав лише дві із семи рекомендацій для початку переговорів про вступ у ЄС.

Очільники європейських інституцій стримано висловлюються щодо часових рамок вступу України і підкреслюють, що процедура не передбачає чітких хронологічних меж різних етапів, а швидкість вступу залежить від темпів і якості реформ країни-кандидата. Про що говорить перша оцінка Єврокомісії щодо готовності України до приєднання до ЄС, дізнайтеся зі статті експерток Українського центру європейської політики Любові Акуленко і Сніжани Дяченко «Як Україні швидше вступити до ЄС: кілька речей, які потрібно знати».

Джерело