Ізраїль, Кіпр і Греція планують газову угоду на тлі відмови Європи від російського газу

Держави обмірковують енергетичні пакти для доступу до регіонального газу

Лідери Ізраїлю, Греції та Кіпру 4 серпня пообіцяли поглибити свою енергетичну співпрацю і вивчити шляхи постачання газу зі Східного Середземномор’я до Європи, яка відмовляється від російського трубопровідного газу, продовження імпорту якого через українську газотранспортну систему все ще під питанням. 

За останнє десятиліття у Східному Середземномор’ї були відкриті великі родовища газу, в основному біля берегів Ізраїлю та Єгипту, і інтерес до цього регіону зростає з того часу, як вторгнення Росії в Україну вдарило по потоках газу до Європи, повідомляє Reuters.

«Незабаром нам доведеться прийняти рішення про те, як Ізраїль експортуватиме свій газ, і такі ж рішення мають бути прийняті Кіпром. Ми розглядаємо можливість співпраці в цьому питанні. Ці рішення будуть прийняті, я думаю, протягом наступних трьох-шести місяців, можливо, ближче до трьох місяців», – заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу після тристороннього саміту з прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом і президентом Кіпру Нікосом Хрістодулідесом.

Раніше цього року Кіпр запропонував прискорити постачання газу на ринок шляхом створення короткого трубопроводу, що з’єднає ізраїльські газові родовища у Східному Середземномор’ї з заводом зі зрідження газу на Кіпрі, який потім можна було б відправляти до Європи.

«Ми згодні з тим, що природний газ і відновлювані джерела енергії є основою співпраці в регіоні, особливо в світлі останніх геополітичних подій. Особливо в Європі [це] диктує необхідність енергетичної диверсифікації та посилення взаємозв’язку», – сказав Хрістодулідес.

Нагадаємо, що рівень запасів газу у сховищах Європи на кінець серпня знаходився на максимальному рівні за всю історію його фіксування – 92,65% ( що на 12% вище за середній показник на ті ж дати за останні п’ять років). Частина європейського газу закачана й зберігається в українських газосховищах.

У 2022 року більшість європейських країн стверджували, що на відмову від російського газу їм потрібні роки. Скорочення Росією поставок у період традиційного заповнення газових сховищ викликало паніку та рекордне зростання цін на газ у Європі. Проте європейцям вдалося уникнути кризи. Як? Пояснюють Олександр Харченко та Марія Якуб у статті «Чому провалився газовий шантаж Путіна в Європі» на ZN.UA.

Джерело