Для «Русала» російського олігарха Дєріпаскі Європа залишається ключовими ринком

Європа продовжує купувати російський алюміній

Російська компанія «Русал» олігарха Олєга Дєріпаскі, чиї активи були націоналізовані в Україні, збільшила продажі в Азії в першій половині 2023 року, але Європа залишилася ключовим ринком, на який припадає понад 30% виручки. Про це заявили у компанії 11 серпня, зазначивши, що прибуток падає.

Хоча сам «Русал» не є об’єктом західних санкцій, його виробничі витрати різко зросли через наслідки вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Деякі західні клієнти також відмовилися від металу російської компанії, передає Reuters.

Фінансові результати «Русалу» за перше півріччя показують, що значна частина європейського ринку, де попит в цілому був відносно слабким в цьому році, продовжує купувати алюміній російського походження. На Азію припало 33% виручки порівняно з 23% у першому півріччі 2022 року, тоді як на Європу – 31% порівняно з 40%, повідомляє компанія.

Загалом, виручка за перше півріччя впала на 17% до 5,9 млрд доларів, з яких на Європу припало 1,9 млрд доларів, а на Азію – 2 млрд доларів. Решта припала на продажі в Росії та сусідніх країнах після того, як попит з боку Сполучених Штатів знизився через введення 200% імпортного мита на російський метал.

Скоригований прибуток компанії до вирахування відсотків, податків та амортизації (EBITDA) за перше півріччя впав на 84% до $290 млн, оскільки світові ціни на алюміній впали, а витрати «Русала» на закупівлю ключової сировини – глинозему – злетіли на 55% через втрату поставок з України та Австралії.

Раніше компанія заявляла, що планує побудувати глиноземний завод в Росії, щоб зосередитися на зменшенні залежності від імпортної сировини. 

Нагадаємо, що 16 червня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду підтвердила конфіскацію більшості українських активів Дєріпаскі включно з Миколаївським глиноземним заводом. Проте судді відмовили у націоналізації двох підприємств – ПрАТ «Хустський кар’єр» та ПрАТ «Жежелівський кар’єр». У суді заявили про відсутність «достатніх доказів» щодо можливості Дєріпаскі «розпоряджатися корпоративними правами». Це неоднозначне та знакове рішення розібрав Олександр Лємєнов у статті «Як у конфіскації активів Дерипаски поставили крапку: але не там, де треба» на ZN.UA. 

Джерело