Україна розраховує, що сусідні держави не будуть обмежувати експорт української агропродукції. Заклики Польщі про продовження обмежень можуть бути пов’язані з майбутніми виборами у країні.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву прем’єр-міністра Дениса Шмигаля під час брифінгу.
“Ми дуже плідно співпрацюємо з урядом Румунії і Словаччини, є тиск на них, вони схиляються підтримати нас. Це робота всієї нашої команди. Сподіваємось, що коаліція з 5 країн не буде приймати індивідуальних рішень щодо обмеження експорту”, – сказав він.
Шмигаль подякував Польщі за допомогу у транзиті, гуманітарну та військові підтримку, а Румунії – за розширення вдвічі транзиту української продукції.
Прем’єр припустив, що обмеження на імпорт українського зерна у Польщі пов’язані з передвиборчим періодом, але він закликав не маніпулювати становищем України.
“Дійсно у Польщі відбувається передвиборчий період. Я називаю це політичним популізмом, коли політики використовують електоральний період і маніпулюють даними, щоб отримати політичну вигоду. Україна не в тому стані, щоб дати можливість комусь популістично зростати на нашому положені”, – додав глава уряду.
За словами прем’єра, Україна постачає зерно в ЄС на підставі діючих угод. При цьому у разі порушення балансу на ринку український уряд готовий до переговорів.
“Якщо ми будемо бачити, що Україна заливає якийсь ринок сусідів і це порушує баланс, ми готові до негайних переговорів. Але такого не було, це практично неможливо. Нас цікавить транзит і нас цікавить, щоб нас політично не принижували і не виставляли подібні умови. Не треба на нас будувати свої політичні амбіції. Тому ми звернемося до суду, це про гідність, це про добросусідство”, – наголосив Шмигаль.
Проблеми з зерном
У травні 2023 року Євросоюз дозволив п’яти країнам (Польщі, Угорщині, Румунії, Болгарії та Словаччині) ввести заборону на продаж української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику на внутрішньому ринку.
Раніше сусідні країни закликали ЄС продовжити заборону на імпорт українського зерна. При цьому парламент Болгарії на державному рівні скасував ембарго.
У Польщі розраховують, що ЄС продовжить обмеження до кінця року. Питання експорту зерна президент України та Польщі планують обговорити під час зустрічі у Нью-Йорку наступного тижня.
Раніше прем’єр Денис Шмигаль заявляв, що Україна звернеться до арбітражу Світової організації торгівлі через те, що Польща вирішила продовжити заборону на імпорт зерна.