Ердоган закликав прийняти Туреччину до ЄС в обмін на членство Швеції у НАТО

Президент Туреччини сказав, що його країну «змушують чекати біля дверей ЄС понад 50 років»

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган несподівано заявив, що Європейський Союз повинен відкрити шлях для вступу Анкари до блоку до того, як парламент Туреччини схвалить заявку Швеції на вступ до військового альянсу НАТО.

«Я закликаю звідси ці країни, які змушують Туреччину чекати біля дверей Європейського Союзу вже понад 50 років. Спочатку прийдіть і відкрийте шлях Туреччині до Європейського Союзу, а потім ми відкриємо шлях Швеції, так само, як ми це зробили для Фінляндії», – сказав Ердоган, виступаючи перед від’їздом на саміт НАТО у Вільнюсі 10 липня та додав, що повторить свій заклик під час саміту, передає Reuters. 

Заявка Туреччини на вступ до ЄС була заморожена протягом багатьох років після того. Переговори про членство були розпочаті у 2005 році під час першого терміну Ердогана на посаді прем’єр-міністра. Відносини між Анкарою і членами ЄС погіршилися кілька років тому, особливо після невдалої спроби державного перевороту в Туреччині в 2016 році, але з тих пір вони покращилися. Блок залежить від допомоги Анкари, союзника НАТО, особливо в питаннях міграції. 

«Процес вступу кожної країни-кандидата ґрунтується на перевагах кожної країни», – сказав речник Європейської комісії, додавши, що розширення НАТО і ЄС не можна пов’язувати.

Відповідаючи на запитання про коментарі Ердогана, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що, хоча він підтримує членство Анкари в ЄС, на його думку, Швеція вже виконала умови, необхідні для вступу до НАТО.

Сінан Ульген, колишній дипломат і директор Стамбульського центру економічних і зовнішньополітичних досліджень, вважає, що цей крок Ердогана не посилить позиції Туреччини на саміті у Вільнюсі.

«Позитивною стороною цього несподіваного кроку є те, що він показав, що Туреччина все ще має перспективу членства в ЄС. Але важко сказати, що це допоможе досягти прогресу в питанні членства Туреччини в ЄС», – сказав він.

Нагадаємо, що Ердоган заявив напередодні саміту НАТО у Вільнюсі, що Туреччина підтримує якнайшвидший «справедливий і довгостроковий» мир в Україні, який «сприятиме процесу членства України в НАТО».

Джерело