Генсек НАТО заявив, що членство Швеції в межах досяжності, а заперечення Туреччини подолані

Лідери Швеції та Туреччини зустрінуться у Вільнюсі напередодні саміту НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що членство Швеції в Альянсі знаходиться в межах досяжності – після зустрічі в Брюсселі, на якій було подолано заперечення Туреччини. Столтенберг сказав, що лідери Швеції і Туреччини зустрінуться у Вільнюсі 10 липня, напередодні саміту Альянсу, з метою усунути тривалі перешкоди на шляху до членства Швеції в НАТО.

«Моїм головним завданням зараз є узгодження цього питання на саміті», – сказав він після зустрічі зі шведськими, турецькими і фінськими офіційними особами в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 6 липня, повідомляє Reuters.

Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО минулого року, відмовившись від політики військового неприєднання, яка тривала протягом десятиліть після холодної війни, але вторгнення Росії в Україну зруйнувало європейську архітектуру безпеки.

Заявка на членство в Альянсі має бути схвалена всіма членами НАТО, і в той час як Фінляндія отримала зелене світло в квітні, Туреччина і Угорщина ще не схвалили заявку Швеції. Стокгольм працює над тим, щоб приєднатися до Альянсу на саміті НАТО у Вільнюсі наступного тижня.

«Ми сподіваємося і чекаємо на позитивне рішення наступного тижня», – заявив журналістам у Брюсселі міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем.

Швеція заявила, що виконала вимоги, узгоджені на переговорах з Туреччиною, в тому числі прийняла новий законопроект, який робить членство в терористичних організаціях незаконним.

Нагадаємо, що президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган третього липня заявив, що не припинить протидію вступу Швеції до НАТО. 

«Всі мають визнати, що не можна будувати дружбу з Туреччиною, дозволяючи терористам проводити демонстрації на центральних площах своїх міст», – заявив Ердоган, маючи на увазі прихильників терористичної організації «Робітнича партія Курдистану».  

Пізніше міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що його країна підтримає заявку Швеції на вступ до НАТО, як тільки Туреччина дасть знак, що вона також готова це зробити.

Джерело