Літак ВМС США пролетів через Тайванську протоку після військових навчань Китаю — Reuters 

Китай відправив винищувачі для моніторингу дій американського літака.

Китайські винищувачі стежили за патрульним літаком ВМС США, який пролетів через Тайванську протоку в четвер, 13 липня, після військових навчань Китаю поблизу Тайваню, який Пекін вважає своєю територією. Про це повідомляє Reuters.

Китай дратують військові місії США через Тайванську протоку, найчастіше там проходять військові кораблі, але іноді й літаки. 

Пекін наголошує, що “має суверенні права і юрисдикцію” над цією водною артерією. Тайвань і Сполучені Штати ж заявляють, що це міжнародний водний шлях.

7-й флот ВМС США повідомив, що морський патрульний розвідувальний літак P-8A Poseidon пролетів через протоку в міжнародному повітряному просторі.

“Діючи в Тайванській протоці відповідно до міжнародного права, Сполучені Штати підтримують навігаційні права і свободи всіх націй”, – йдеться в заяві. 

Китайські військові розкритикували дії США та відправили винищувачі для моніторингу американського літака, наголосивши, що будуть рішуче захищати національний суверенітет і безпеку, а також регіональний мир і стабільність.

Міністерство оборони Тайваню повідомило, що американський літак дотримався серединної лінії протоки і полетів у південному напрямку в четвер вранці, і що військові острова стежили за ним.

Серединна лінія є неофіційним бар’єром між Тайванем і Китаєм.

Однак з серпня минулого року, коли Китай провів масштабні військові навчання навколо Тайваню, військові літаки Пекіна часто перетинають цю лінію.

Маршрут літака США відбувся після двох днів нових військових навчань Китаю поблизу Тайваню, до яких були залучені винищувачі і кораблі. Пекін не коментує ці навчання, які відбулися менш ніж за два тижні до того, як Тайвань проведе власні щорічні військові навчання.

Раніше китайський міністр закордонних справ Цинь Ган заявляв, що обидві сторони Тайванської протоки належать Китаю. За його словами, для Пекіна захист суверенітету є правильним і доречним.

Голова Командування повітряної мобільності ВПС США генерал Майк Мініхан прогнозує, що війна між Китаєм і Сполученими Штатами може початися вже через два роки.

Однак розвідувальне співтовариство США вважає, що Китай не хоче військового конфлікту навколо Тайваню, хоча і сповнений рішучості взяти незалежний острів під свій контроль.

Джерело