Лукашенка заборонив білорусам, які виїхали за кордоном, видавати паспорти: Тихановська відреагувала

Тепер лише за місцем прописки.

Самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенка заборонив білорусам отримувати нові паспорти, обмінювати і продовжувати старі в диппредставництвах за кордоном. Водночас лідерка опозиції Світлана Тихановська застерегла співгромадян від повернення на батьківщину, якщо там загрожує переслідування.

Білоруські дипломатичні представництва більше не видаватимуть нові паспорти білорусам за кордоном. Указ “Про порядок видачі документів і вчинення дій”, який підписав Лукашенка, тепер передбачає звернення до МВС за місцем останньої реєстрації, пише Delfi.

Те ж саме стосується обміну і продовження паспорта: новий указ виключає право диппредставництва продовжувати термін дії паспорта тих, хто перебуває за кордоном. Біометричний паспорт громадянин Білорусі, який живе за кордоном, зможе отримати тільки через МЗС або через МВС РБ. Раніше це могли робити дипломатичні представництва або консульські установи.

Лідерка опозиційних сил Світлана Тихановська прокоментувала новину про те, що білоруські дипмісії не видаватимуть паспорти білорусам за кордоном.

«Режим Лукашенка відмовив білорусам у консульській допомозі. Тим самим держава самоусунулася зі ще однієї сфери життя, де має піклуватися про громадян. А отже, ті з вас, хто не можуть безпечно повернутися в Білорусь, ризикують залишитися без найважливішого документа для легального життя і роботи за кордоном. Ми проводимо консультації з країнами, щоб розв’язувати проблеми білорусів на законодавчому рівні», – заявила Тихановська.

За її словами, вже зараз Польща і Литва видають проїзні документи – так званий паспорт іноземця – для білорусів, у яких закінчився термін дії паспорта або закінчилися сторінки, але є дозвіл на постійне проживання, тимчасове перебування або інші документи, що дають право легально перебувати в країні.

Тихановська додала, що опозиція працює над вирішенням проблеми з легалізацією дітей білоруських громадян, які народилися після 2020 року не в Білорусі, зокрема видачу нових паспортів та їхнього визнання.

Вона закликала білорусів не повертатися на батьківщину, якщо там загрожує переслідування, навіть якщо закінчився паспорт, адже «жоден документ у світі не вартий людської свободи».

Нагадаємо, Канада ввела санкції проти білоруських чиновників та соратників Лукашенка. Також також влада країни закликала Лукашенка негайно відмовитись від підтримки агресивної війни Росії проти України.

Джерело