Міністр оборони Китаю перебуває під слідством за підозрою у корупції — Reuters 

Лі Шанфу не з’являється на публіці вже понад два тижні.

Міністр оборони Китаю Лі Шанфу, який понад два тижні не з’являвся на публіці, опинився під слідством за підозрою у корупції. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на десять осіб, знайомих із цією справою.

Розслідування щодо Лі стосується закупівлі військового обладнання. Reuters не змогло отримати детальну інформацію про те, які саме закупівлі обладнання перебувають під пильною увагою.

Під слідством також перебувають вісім високопоставлених чиновників з підрозділу закупівель китайської армії, який Лі очолював з 2017 по 2022 рік.

Розслідування щодо Лі, який був призначений на посаду міністра оборони в березні, і восьми чиновників проводить потужна дисциплінарна інспекційна комісія збройних сил.

У п’ятницю, 15 вересня, газета Financial Times повідомила, що уряд США вважає, що Лі перебуває під слідством. Газета The Wall Street Journal з посиланням на людину, близьку до прийняття рішень у Пекіні, писала, що минулого тижня його забрали на допит.

Востаннє Лі бачили в Пекіні 29 серпня, коли той виступав із промовою на форумі з питань безпеки за участю африканських країн. Раніше того ж місяця він відвідав Росію і Білорусь. Джерела Reuters кажуть, що перевірка щодо міністра почалася незабаром після його повернення з цієї поїздки.

За словами в’єтнамського чиновника, 3 вересня його міністерство скасувало візит Лі до В’єтнаму для участі у щорічній оборонній зустрічі між двома країнами, запланованій на 7-8 вересня. Пекін повідомив, що Лі мав проблеми зі здоров’ям, коли відклав цей захід.

Зникнення Лі викликало питання серед регіональних дипломатів і користувачів соціальних мереж про його місцезнаходження.

Розслідування розпочалося після незрозумілої заміни міністра закордонних справ Китаю Цинь Гана в липні після його тривалої відсутності на публіці і перестановки керівництва елітних ракетних військ Народно-визвольної армії Китаю, які відповідають за звичайні і ядерні ракети. Китайські офіційні особи спочатку заявили, що відсутність Цинь Гана також пов’язана зі станом здоров’я.

Ці кроки викликали питання у деяких аналітиків і дипломатів щодо різких змін у керівництві Китаю в той час, коли економіка країни намагається відновитися після суворих карантинних обмежень, а відносини зі Сполученими Штатами ще більше погіршилися.

Оглядачі китайської політики вважали, що призначення Лі та Цинь були схвалені безпосередньо лідером Китаю Сі Цзіньпіном, що робить їхню відсутність особливо помітною. Обидва чоловіки відігравали важливу публічну роль, а також входять до п’ятірки державних радників Китаю, що є вищою посадою, ніж звичайний міністр.

“Чистки” у сфері військових закупівель

У липні військовий підрозділ із закупівель зробив дуже незвичний крок, опублікувавши повідомлення про те, що прагне “очистити” свій тендерний процес. Він закликав громадськість повідомляти про порушення, починаючи з жовтня 2017 року, коли його очолював Лі. Лі Шанфу керував підрозділом до жовтня 2022 року.

Коли минулого місяця журналісти попросили прокоментувати місцезнаходження двох інших колишніх вищих військових керівників, яких останнім часом не бачили на публіці, і чи перебувають вони під слідством, речник Міністерства оборони заявив, що військові мають “нульову толерантність до корупції”, не заперечуючи при цьому можливості того, що вони є об’єктом розслідування.

“Ми повинні завжди бити на сполох, розслідувати кожен випадок, карати за кожен випадок корупції і рішуче перемагати у важкій і тривалій боротьбі з корупцією”, – сказав речник Міноборони.

У 2016 році Лі був призначений заступником командувача новостворених Сил стратегічної підтримки – елітного підрозділу, завданням якого є прискорений розвиток космічних та кіберзасобів ведення війни. Наступного року йому було доручено очолити військовий підрозділ із закупівель.

У 2018 році США запровадили проти Лі санкції через закупівлю зброї у найбільшого російського експортера озброєнь “Рособоронекспорт”.

Пекін неодноразово заявляв, що хоче, аби ці санкції були скасовані, щоб сприяти кращим переговорам між китайськими та американськими військовими. Міністр оборони США Ллойд Остін намагався провести переговори з Лі під час оборонної конференції в Сінгапурі в червні, але, за словами представника Пентагону, зустріч закінчилася лише обміном люб’язностями.

Раніше повідомлялося, що китайський лідер Сі Цзіньпін закликав військових своєї країни поглибити планування бойових дій, щоб збільшити шанси на перемогу в реальній війні.

За десять років Китай став іншим. І річ не в показниках зростання ВВП. Насамперед ідеться про зовнішню політику та дипломатію, що явно свідчать про глобальні амбіції Китаю на чолі з Сі Цзіньпіном, який бажає «виплекати сад світової Сі-вілізації». Як на це дивляться США, Японія та Індія? Яке місце в усій цій геополітиці відведено Росії? Читайте статтю посла України в Японії Сергія Корсунського «Чи вдасться Китаю побудувати світову Сі-вілізацію?».

Джерело