Ніколя Саркозі постане перед судом за звинуваченням у змові з Каддафі

Суд у справі французького президента призначено на початок 2025 року.

Ніколя Саркозі, колишній президент Франції, постане перед судом за звинуваченнями в тому, що він допомагав Муаммару  Каддафі у покращенні його іміджу  та респектабельності на міжнародній арені. Лівійський тиран за цю послугу фінансував передвиборчу кампанію експрезидента. Про це повідомляє The Times

Слідчі судді вирішили посадити Саркозі на лаву підсудних за ймовірну корупцію, розтрату, незаконне фінансування кампанії та участь у злочинній діяльності. Якщо суд, який відбудеться на початку 2025 року, визнає експрезидента винним, йому загрожує максимальне покарання у вигляді десяти років позбавлення волі.

68-річний правоцентристський політик, у свою чергу, відкидає звинувачення. 

«Я не привласнив жодного цента», — сказав Саркозі на французькому телебаченні цього тижня, коли він давав інтерв’ю для реклами другого тому своїх мемуарів Le Temps des Combats (Час битв).

Крім Саркозі, на лав підсудних опиняться ще 12 осіб, в тому числі колишні міністри Клод Геан та Бріс Ортефе. Вони теж відкидають звинувачення.

Після приходу Саркозі до влади у 2007 році він зіграв важливу роль у допомозі Каддафі відновити позицію в міжнародному співтоваристві. Лівійського лідера довгий час вважали ізгоєм через його причетність до тероризму, зокрема, вибуху в Локербі.

Однак у 2011 році Саркозі змінив тактику, щоб разом із прем’єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном взяти на себе провідну роль у міжнародному військовому втручанні в Лівію, що призвело до смерті Каддафі та дестабілізації північноафриканської країни та спричинило потік мігрантів через Середземне море.

У своєму 557-сторінковому звіті слідчі судді заявили, що лівійський лідер надав Саркозі щонайменше п’ять мільйонів євро готівкою для фінансування його виборчої кампанії 2007 року. У своє чергу Саркозі допоміг Каддафі повернутися в міжнародне лоно.

У звіті йдеться про те, що між Ніколя Саркозі та Муаммаром Каддафі було укладено корупційну угоду з метою фінансування виборів першого.

«Використовувалися складні механізми, щоб зробити ці транзакції невиявленими», — йдеться у звіті.

Слідчі також стверджують, що Саркозі запропонував «дипломатичну компенсацію» у формі запрошення Каддафі відвідати Францію з офіційним візитом у 2007 році.

Саркозі вже був засуджений до одного року тюремного ув’язнення за спробу підкупити суддю, запропонувавши йому знайти роботу. Він також був засуджений до року позбавлення волі за незаконне фінансування своєї президентської кампанії 2012 року. Експрезидент оскаржив обидва вироки.

У січні 2014 року французький телеканал France 3 TV оприлюднив інтерв’ю, в якому колишній лівійський лідер Муаммар Каддафі розповідає про фінансування виборчої кампанії експрезидента Франції Ніколя Саркозі у 2007 році. Жодних деталей він не навів, але стверджува, що роль Тріполі у перемозі Саркозі на виборах семирічної давнини була вирішальною.

У 2018 році видання Asharq Al Awsat, штаб-квартира якого знаходиться в Лондоні, повідомляло, що лівійський уряд виділив чотири мільйони євро на виборчу кампанію лідерки “Батьківщини” Юлії Тимошенко, яка балотувалася в президенти України у 2010 році.

У травні 2023 Саркозі програв апеляцію в суді Парижа на обвинувальний вирок, винесений у 2021 році за корупцію та зловживання впливом. Суд залишив чинним його трирічний тюремний вирок.

Джерело