Не зли Китай – POLITICO про потеплішання у відносинах між Заходом і Пекіном

Оскільки Росія “балансує на межі”, європейські лідери мають намір пом’якшити свій підхід до Китаю на саміті в Брюсселі.

Для європейських лідерів, які збираються в Брюсселі сьогодні, в четвер 29 червня, питання про те, як впоратися з довгостроковим суперництвом з економічним центром Китаю, виглядає як одна з проблем, яку вони радше відкладуть, пише POLITICO.

Залежність Європи від енергоресурсів 

Уряди ЄС досі намагаються визначити, як далеко зайти в розриві чутливих ділових зв’язків із Пекіном, щоб уникнути повторення катастрофічної залежності блоку від Росії – після того, як їхня залежність від Москви в постачанні енергоресурсів була критично розкрита під час вторгнення РФ в Україну. 

Але, незважаючи на економічне знущання Пекіна та двозначність щодо війни в Україні, деякі з найбільших європейських держав тепер хочуть зменшити тиск на Китай. 

Східноєвропейський чиновник зауважив, що за кілька днів до саміту в четвер деякі західноєвропейські уряди намагалися ще більше розм’якшити «і без того нудний» проєкт заяви — просто щоб переконатися, що вони «не розлютять Китай».

Незручне питання: як поводитися з Китаєм 

Для європейських політиків питання про те, як поводитися з Пекіном, є незручним. На них тисне Вашингтон, щоб вони захистили свою економіку від примх Комуністичної партії Китаю — і серйозно поставилися до ризиків безпеці, пов’язаних із збереженням альянсу Сі Цзіньпіна з Путіним. У той же час бізнес ЄС покладається на Китай для експорту на 230 мільярдів євро на рік. 

Німеччина побоюється порушити свої величезні ділові інтереси в Китаї, тоді як Франція скептично ставиться до підходу США, який полягав у посиленні тиску на Пекін і обмеженні впливу Заходу на вплив Китаю на критичні ланцюги поставок. 

Потеплішання у відносинах між Заходом і Китаєм

Але є ознаки того, що останніми тижнями відносини між західними державами та Пекіном потеплішали. 

Минулого тижня Берлін і Париж приймали нову праву руку Сі, прем’єр-міністра Лі Цяня, для його дебютного міжнародного туру, запропонувавши йому платформу для висміювання стратегії ЄС щодо зниження ризиків . 

За кілька днів до саміту Європейської ради поступово формувався консенсус на користь збереження дипломатичного миру з Пекіном, принаймні на даний момент. 

Останній проект підсумкової заяви наприкінці саміту, датований у середу, з яким ознайомилося POLITICO, був менш ворожим у своєму тоні щодо Пекіна порівняно з іншими недавніми заявами з Брюсселя.

Щодо китайсько-російських відносин, в останньому проекті зазначено, що лідери ЄС закликають Пекін «тиснути на Росію, щоб вона припинила її агресивну війну, і негайно, повністю та беззастережно вивести свої війська з України».

Але будьте обережні, щоб не бути надто критичним до всього. «Європейський Союз і Китай мають спільний інтерес у розвитку конструктивних і стабільних відносин», — йдеться в проекті.

Економічний фактор співпраці

Високопоставлений дипломат сказав, що висновки показують «дещо більш детально, що ми продовжуємо бажати співпрацювати з цією країною, цією економічною силою».

Якщо деякі дипломати доб’ються свого, питання про те, що говорити в Пекіні, навряд чи постане навіть на самому саміті. Вони хочуть уникати в останню хвилину нарад лідерів ЄС щодо такого спірного питання, як відносини з Пекіном, оскільки це показало б, наскільки насправді розділений блок. «Якщо лідери ЄС витрачатимуть години на торг над цим текстом у Європейській раді, це продемонструє розбіжність щодо Китаю», — сказав один дипломат ЄС. 

Конкуренція між фон дер Ляєн і Мішелем 

Для одержимих Брюсселем тон висновків саміту розкриває черговий розкол на вищому рівні керівництва ЄС між президентом Європейської ради Шарлем Мішелем і президентом Європейської комісії, виконавчого органу блоку, Урсулою фон дер Ляєн. 

Більш жорстка лінія фон дер Ляєн щодо Китаю також була піддана критиці Мішелем та його командою за зачиненими дверима. Він тримає перо при складанні висновків саміту. Деякі офіційні особи ЄС навіть бачать примирливу мову в проекті заяви саміту як відповідь Мішеля на жорсткішу стратегію економічної безпеки фон дер Ляйєн , яка закликала перевіряти вихідні інвестиції, щоб зупинити країни ЄС, які створюють чутливі технології, такі як передові мікрочіпи та штучний інтелект, у ненадійних місцях, таких як як Китай.  

«Тепер ми маємо серйозну проблему, коли президент Європейської комісії прислухається до Сполучених Штатів, а президент Європейської Ради прислухається до Китаю», — сказав один із чиновників ЄС. «Це не нове, але район Шумана все частіше стає ігровим майданчиком, а не рівним рівнем гри з Китаєм».

Залежність Європа – США?

Деякі західні країни ЄС хочуть виглядати незалежними від США, сказав Марчін Пржиходняк, фахівець з Китаю в Польському інституті міжнародних відносин. «Вони — за підтримки Шарля Мішеля — втомилися від роз’єднання з Росією і бажають думати, що [м’якша позиція] може виграти їм час у випадку з Китаєм». Лідери ЄС, можливо, також не хочуть заганяти Китай на Росію, особливо після останніх подій з групою Вагнера, але це помилкові очікування».

Більш м’який підхід ЄС відображає ширшу зміну політики щодо Китаю, яка також відбувається по інший бік Атлантики. Після посилення риторики щодо Китаю щодо його політики в Південно-Китайському морі та Тайвані Сполучені Штати також знизили температуру в останні тижні. Зі свого боку, Китай також продемонстрував готовність відновити співпрацю із західними офіційними особами.

Ентоні Блінкен був першим держсекретарем США, який відвідав Китай за п’ять років на початку цього місяця. Він не тільки зустрівся зі своїм колегою, міністром закордонних справ, але Блінкена також прийняв президент Сі, що не надається автоматично дипломатам, які відвідують країну. У США назвали атмосферу переговорів «відвертою та конструктивною».

Джерело