Педро Санчеса у кріслі прем’єра Іспанії можуть врятувати сепаратисти

Партія каталонських сепаратистів підтримала призначення спікера парламенту з партії Санчеса

Повторні вибори в Іспанії видаються менш імовірними після того, як 17 серпня у новообраному парламенті було досягнуто домовленості щодо крісла спікера, яке більшістю голосів віддали Франсіні Арменголь з Соціалістичної партії прем’єра Педро Санчеса. Вирішальні голоси за Арменголь віддали представники каталонської сепаратистської партії Junts per Catalunya, повідомляє Politico. 

Підтримка Junts per Catalunya була забезпечена в результаті 11-годинної угоди, про яку було оголошено за кілька хвилин до початку нової законодавчої сесії парламенту. Ця угода стала полегшенням для Санчеса, який сподівається залишитися при владі в умовах розколотого політичного ландшафту, створеного безрезультатними національними виборами минулого місяця. Останні тижні він провів, намагаючись зібрати достатню підтримку для формування коаліційного уряду меншості.

Після голосування 23 липня лівий і правий політичні блоки Іспанії контролюють по 171 місцю в 350-місцевому парламенті. Підтримка депутатів від Junts per Catalunya є ключовою для обрання керівництва парламенту, що має вирішальне значення для законодавчого процесу, і, зрештою, знову знадобиться, коли Санчес наступного місяця зробить свою пропозицію щодо формування уряду.

Партія Junts контролюється колишнім президентом Каталонії Карлесом Пучдемоном, який перебуває у вигнанні. На переговорах із Санчесом сепаратистська партія спочатку поставила умовою будь-якої підтримки Санчеса і Соціалістичної партії надання повної амністії всім причетним до невдалого референдуму про незалежність Каталонії у 2017 році, а також згоду Мадрида на проведення нового голосування про самовизначення. Зрештою, угода, укладена в останню хвилину, не передбачає жодних заходів, пов’язаних з обома питаннями.

Підтримка Junts per Catalunya була забезпечена в обмін на нові заходи, що сприяють використанню каталонської мови в іспанському парламенті, а також створення спеціального комітету, завданням якого є розслідування стеження за каталонськими сепаратистами. Партія заявила, що угода стосується лише її підтримки Арменголь, а не прагнення Санчеса залишитися на посаді прем’єр-міністра.

Якби сепаратисти відмовилися підтримати Арменголь і дозволили б правому кандидату очолити парламент, це, ймовірно, вбило б лідерські амбіції Санчеса і прирекло б Іспанію на нові вибори.

Нагадаємо, що Іспанія наразі головує в органах Євросоюзу, а тому «вакуум влади» у країні може мати негативні наслідки й для України, яка залежить від допомоги ЄС.

Джерело