Шлях до НАТО: У Швеції відмовилися видати Туреччині двох прибічників Ґюлена

Туреччина вимагає екстрадиції двох «підозрюваних у членстві в терористичній організації»

Верховний суд Швеції 13 липня постановив, що існують юридичні перешкоди для екстрадиції двох громадян Туреччини, яких Анкара вважає членами терористичного угруповання. Це сталося після того, як президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган оголосив, що передасть своєму парламенту заявку Швеції на приєднання до НАТО – після кількох місяців перемовин зі Стокгольмом. 

Рішення суду потенційно ускладнить заявку Швеції на вступ до НАТО, оскільки Туреччина лише напередодні відмовилася від заперечень проти членства скандинавської країни, пише Reuters.

Анкара звинувачує Швецію в тому, що вона робить занадто мало для боротьби з людьми, яких Туреччина вважає терористами, а екстрадиція у цьому питанні є ключовим каменем спотикання.

Туреччина домагалася екстрадиції двох турецьких громадян зі Швеції за звинуваченнями у причетності до руху Ґюлена, який вона визнала терористичною організацією. Туреччина стверджує, що за спробою державного перевороту в 2016 році стояв клірик Фетхуллах Ґюлен, який проживає в США.

Уряд Швеції приймає рішення щодо запитів на екстрадицію і має вирішальне слово. Але Верховний суд країни заявив, що існують юридичні перешкоди для задоволення запиту Туреччини.

«Злочинні дії (з точки зору Туреччини) полягали в тому, що особи приєдналися до руху Гюлена шляхом завантаження і використання мобільного додатку, яким користуються члени руху», – йдеться в заяві суду.

На думку суду, ці дії самі по собі не прирівнюються до участі в терористичній організації за шведським законодавством, а екстрадиція має ґрунтуватися на діях, які є злочином як у Швеції, так і в Туреччині.

Нагадаємо, на саміті НАТО у Вільнюсі Ердоган заявив, що планує подати заявку на вступ до НАТО до парламенту восени, але очікує від Швеції конкретних кроків у боротьбі з тероризмом.

Джерело