Що чекає на італійську коаліцію після смерті Берлусконі? – Reuters

Forza Italia! може померти разом з Берлусконі, вважає один з аналітиків

Смерть Сільвіо Берлусконі спричинить шокові хвилі для його партії «Вперед, Італіє!» (Forza Italia!), яка входить до правої коаліції Італії, але аналітики вважають, що це може дати шанс прем’єр-міністру Джорджії Мелоні зміцнити своє лідерство, пише Reuters, аналізуючи думки італійських аналітиків, політиків та оглядачів.

Медіа-магнат Берлусконі заснував Forza Italia!, коли прийшов у політику в 1994 році. Партія завжди покладалася на його харизматичне лідерство, але в останні роки її підтримка зменшилася, оскільки проблеми зі здоров’ям обмежили його політичну активність.Наразі Forza Italia! є молодшим партнером серед трьох основних партій коаліції і вважається більш поміркованою силою порівняно з «Лігою» Маттео Сальвіні та «Братами Італії» Мелоні.

Підтримка 62 депутатів Forza Italia! у верхній і нижній палатах парламенту має вирішальне значення для збереження стійкої більшості, але є скептицизм щодо того, що партія зможе знайти лідера, здатного уникнути розпаду коаліції.

«Forza Italia! може померти разом з Берлусконі, його важко замінити, це монархія, яка закінчується разом з королем», – сказав Джуліано Каццола, колишній депутат, який був обраний до парламенту разом з Берлусконі.

Аналітики вважають, що у членів Forza Italia! буде все більше спокус перейти до інших партій, оскільки Берлусконі не буде тримати їх на плаву, що дасть Мелоні можливість переманювати депутатів і розширювати ряди своєї партії.

«Я очікую, що «Брати Італії» будуть привабливими для членів Forza Italia!», – сказав Лоренцо Де Сіо, професор політології в римському університеті LUISS.

Відносини між Берлусконі і Мелоні неодноразово піддавалися напрузі з тих пір, як вони разом виграли загальні вибори минулого року. Вони зіткнулися через війну в Україні, і Берлусконі був помічений в тому, що описував Мелоні як владну, зарозумілу і образливу.

Але те, як Берлусконі формував правий блок протягом останніх десятиліть, проклало шлях для приходу до влади Мелоні. Спадкоємці постфашистського Італійського соціального руху (MSI), до якого Мелоні приєдналася в юності, приєдналися до коаліції Берлусконі в середині 1990-х років, вперше зайнявши посади в уряді.

Це спричинило тривалий процес, який завершився злиттям Forza Italia! та спадкоємиці MSI – «Альянсу нації» – в єдину партію. Зрештою, Мелоні вийшла з неї у 2012 році, щоб стати співзасновником партії «Брати Італії».

Партія «Брати Італії» позиціонує себе як консервативна, але часто піддається критиці за збереження старого символу полум’я, що був притаманний початковій організації MSI, а ЗМІ час від часу публікують фотографії, на яких зображені фашистські атрибути в офісах деяких регіональних політиків.

Еудженіо Піцціменті, професор політології Пізанського університету, вважає, що смерть Берлусконі може створити підґрунтя для того, щоб Мелоні назавжди відмовилася від постфашистського коріння своєї партії і започаткувала нову політичну силу.

«Їм також знадобиться «макіяж» на міжнародному рівні, щоб показати, що вони готові стати повноцінною консервативною партією. Якщо Мелоні грає таким чином, то у неї хороша гра», – сказав він.

Антоніо Таяні, міністр закордонних справ і віце-прем’єр-міністр, є найвищою фігурою Forza Italia! в уряді, але аналітики і політики сумніваються, що він зможе стати лідером. Він вважається надійною фігурою і має сильні зв’язки в Європейському Союзі після тривалої кар’єри в Брюсселі, але Піцціменті вважає, що він міг би лише допомогти переходу Forza Italia! до нової консервативної партії на чолі з Мелоні.

Інвестори оптимістично налаштовані щодо перспектив Мелоні. Альтеа Спіноцці, стратег з інвестицій з фіксованим доходом Saxo Bank, вважає, що ризик, пов’язаний з інвестиціями в Італію, може зменшитися зі зменшенням чисельності Forza Italia!

Однак аналітики не виключають, що політичний наступник Берлусконі може зрештою все ж таки з’явитися з його родини, що ускладнить зусилля Мелоні закріпити своє лідерство. Його старша 56-річна донька Марина, яка з 2005 року очолює холдинг Берлусконі «Фінінвест», може стати головним претендентом на лідерство в партії, якщо сім’я вирішить залишатися активною в політиці. Аналітик Де Сіо вважає, що Марина Берлусконі може вийти на поле, щоб зберегти вплив сім’ї в італійській політиці.

«Вона буде конкурувати з Мелоні. Ключовим питанням є бажання сім’ї захистити свої компанії, які без Берлусконі будуть під загрозою», – сказав він.

Нагадаємо, що колишній прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі помер вранці 12 червня у лікарні Сан-Раффаеле (Мілан), куди його госпіталізували невдовзі після попередньої виписки. Політик лікувався від наслідків пневмонії, що була ускладнена хронічним мієломоноцитарним лейкозом.

Берлусконі завжди себе позиціонував, як друга російського президента Владіміра Путіна, у навіть у лютому цього року робив скандальні заяви щодо України.

Джерело