В правовому комітеті Ради пояснили, що буде підставою для повернення президентом кандидатури судді до ВРП

За словами голови комітету Дениса Маслова нові норми закону не про бажання політично впливати на призначення, а про можливість повторно перевірити кандидатів, щодо яких у суспільства і спецслужб  виникнуть додаткові запитання.

Надання президенту України права повертати подання Вищої ради правосуддя  на призначення суддів покликане ініціювати додаткову перевірку щодо потенційних кандидатів, щодо яких виникають сумніви у питаннях доброчесності чи симпатії Росії, заявив в інтерв’ю ZN.UA голова комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов.

Щоправда дискреційне право президента повертати ВРП подання на призначення суддів  може стати політичним інструментом добору «своїх» суддів. За цей час нова Вища кваліфікаційна комісія суддів відбере дві тисячі суддів, які повинні будуть пройти крізь сито оточення президента. І це може стати не лише політичним інструментом добору «своїх» суддів, а й продовженням неналежного врядування держави щодо судової гілки влади. Відповідаючи на запитання редактора відділу політики Інни Ведернікової на цей рахунок, Маслов зазначив, що доцільність положення законопроєкту №9439, який зареєстрований у парламенті, зумовлена необхідністю гарантувати упевненість в людях, які стають суддями, особливо після скандалу із затриманням на хабарі голови Верховного суду України Всеволода Князєва.

«Сумніви в доброчесності, інші громадянства й навіть підозри в колабораціонізмі. Саме в цьому полягає мета законопроєкту. І йдеться тут не про дискреційні повноваження. … Якщо на стадії призначення отримано інформацію, що до кандидата є питання, наприклад, стосовно визнання анексії Криму, то президент зможе повернути подання про його призначення до ВРП», – каже Маслов.

Він нагадав, що президент не скасовує подання, а лише відправляє кандидатуру на повторну публічну перевірку для отримання публічної оцінки інформації про кандидата.  При цьому якщо інформацію буде спростовано, ВРП повторно внесе подання й президент має видати указ про призначення.

Нагадаємо, що у період конкурсного добору суддів за інформацією до СБУ і НАЗК можуть звертатися і Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка проводить добір, і ВРП, яка затверджує кандидатури і подає їх на подання президенту. Більш того, за інформацією ZN.UA, в період відсутності ВККС і кричущого кадрового голоду в судовій системі із 20 травня 2019 року ВРП направила на підпис президенту 329 подань на призначення суддів, із яких 50 них досі не підписано.

Джерело