Водний баланс організму: 6 ознак, що ви п’єте недостатньо води

Питна вода є надзвичайно важливим аспектом для підтримки життя та здоров'я кожної людини. Які важливі сигнали нам подає організм при недостатній гідратації?

Людський організм отримує воду через прийоми їжі та напоїв. Часто ми вживаємо не просто чисту воду, а каву, соки, газовані напої тощо. Але наш організм сприймає напої по-різному, і лише чиста вода дозволяє в повній мірі задовольняти основну потребу організму у рідині.

Вода має велике значення для нашого тіла, є необхідною для багатьох фізіологічних процесів і потрібно пам’ятати про її регулярне вживання в достатній кількості. 

Значення води для організму людини

Вода – це основа всього живого і людина не є виключенням, наше тіло на 70% складається з рідини. Існує важливе поняття, про яке слід пам’ятати завжди – водний баланс. Під цим терміном ми розуміємо рівновагу між надходженням і втратою рідини в організмі. Тобто, це кількість рідини, яка вживається через напої та їжу, та яка видаляється організмом через сечовиділення, піт та інші природні процеси. Для підтримання повноцінного функціонування всього організму, гідробаланс має бути в нормі.

Вода має велике значення для процесів, які відбуваються в організмі: служить середовищем для перенесення поживних речовин, щоб забезпечити клітини необхідними матеріалами, виводить токсини та шлаки, допомагає організму підтримувати нормальну температуру тіла, є складовою частиною більшості структур організму та багато іншого.

Яка щоденна норма води? 

Щоб підтримувати оптимальний баланс води в організмі та уникнути дегідратації, тобто зневоднення, необхідно пити достатню кількість рідини кожного дня. ЇЇ норма в день може варіюватися в залежності від багатьох факторів: вік, стать, активність і кліматичні умови.

Відповідно до загальноприйнятих наукових рекомендацій, необхідно випивати щодня близько 30-40 мл рідини на кожен кілограм ваги. Тобто, людині вагою 50 кг потрібно від 1.5 л до 2 л води на день. Як зазнають шотландські вчені з Університету Абердіна, майже половину денної потреби в рідині людина отримує з їжею та іншими напоями.

Важливо пам’ятати, що немає обов’язкових 8 склянок води на день. Найкращий спосіб визначити вашу конкретну потребу в воді – слухати свій організм і пити воду, коли ви відчуваєте спрагу. Потреба у воді може також варіюватися в різні дні, тому важливо відслідковувати свій стан гідратації і вживати додаткову воду в разі необхідності. Так, професор університету Абердіна Джон Спікмен у інтерв’ю журналістам ВВС повідомив: “Початковий вимір денної потреби у два літри це результат невеликої помилки. Вода, яку ми повинні пити – це різниця між загальною денною потребою і тим, що ми отримуємо з їжею”.

Тому, правильно орієнтуватися на власні відчуття та індивідуальні симптоми, які подає організм у разі недостатньої гідратації. 

1

Фото: Freepik

Сигнали від організму, що свідчать про недостатнє споживання води

Постійне відчуття голоду

Це дивно звучить, адже ми всі розуміємо, що зневоднення і голод – це різні стани організму. Однак, дегідратований організм плутає відчуття спраги з голодом. Однією з функцій води в організмі є регулювання апетиту. Коли ви вживаєте недостатньо рідини і стаєте зневодненими, це може спричинити фейкове відчуття голоду, навіть якщо ваш організм фактично потребує води, а не їжі.

Зневоднення може супроводжуватись такими симптомами як: втома, слабкість і запаморочення, що найчастіше сприймаються як ознаки голоду. Тож людина починає споживати їжу, коли їй насправді потрібно пити воду.

Втома та слабкість

Як вже було зазначено вище, дегідратований організм може подавати сигнали у вигляді втоми, слабкості та запаморочень. Одними із головних причин є те, що значну частину крові складає вода, яка забезпечує нормальний кровообіг та доставку кисню та поживних речовин до клітин організму. Тож, організм “запозичує” воду з крові, що в свою чергу призводить до зменшення кровопостачання м’язам і органам, включаючи мозок.

Інший важливий ефект – це вплив на метаболізм. Вода необхідна для всіх метаболічних процесів в організмі, включаючи розщеплення і транспортування глюкози та інших енергетичних речовин. Зневоднення може сповільнити ці процеси, що може призвести до відчуття слабкості та втоми.

Відчуття сухості на слизових оболонках, шкірі

Якщо організму бракує води, вироблення слини зменшується, і це може призвести до відчуття сухості в роті. Це досить неприємне відчуття, але ще й небезпечне. Адже може призвести до проблем зі здоров’ям ротової порожнини, таким як: карієс, запалення ясен, та інші стоматологічні проблеми. Зневоднення може впливати на роботу слинних залоз, зокрема, призводити до їхньої дисфункції.

Щодо шкіри, загальне зниження рівня води в організмі, призводить до зменшення кількості  вологи в клітинах шкіри. Недостатня гідратація впливає також на роботу сальних залоз, які виробляють природні олії для збереження води, що кінцему виснову призводить до пересушення шкіри.

Однак, ці прояви можуть бути спричинені зовнішніми чинниками, або хворобами. Тож якщо ви відчуваєте погіршення стану здоров’я, варто проконсультуватися з лікарем.

1

Фото: Freepik

Біль у суглобах та м’язах 

Вода відіграє важливу роль у змащенні суглобів і хрящів, що допомагає їм працювати гладко і покращує амортизацію під час руху. Якщо організм не отримує достатньої кількості води, це може призвести до виснаження суглобів і зменшення змащення, що в свою чергу, викликати біль і дискомфорт.

Дегідратація може призводити до зниження рівня електролітів в організмі. Калій, кальцій і магній є важливими для правильної функції м’язів, включаючи серцевий м’яз. Зниження рівня цих електролітів може призвести до порушень м’язової функції, включаючи судоми, спазми та біль.

Проблеми з шлунково-кишковим трактом

Вода має важливу роль у переварюванні їжі в шлунку. Вона розріджує їжу і створює з слизовою оболонкою шлунка оптимальне середовище для ферментів і кислоти, які розкладають їжу. У товстій кишці рідина витрачається на змішування їжі з бактеріями і на забезпечення нормального руху кишечнику. Тож, вода як “мастило” для травної системи, оскільки вона сприяє нормальному функціонуванню всіх етапів травлення.

Зміни у діяльності видільної системи 

Насправді, це один з найлегших та найбільш очевидних шляхів для того, щоб зрозуміти, що ви п’єте недостатню кількість рідини.  Для цього варто проаналізувати свої звички щодо ходіння до туалету. У випадку недостатнього споживання води, людина може помітити, що вона відвідує туалет рідше і сеча набуває іншого кольору.

Більш тривалі хворобливі стани

Організм потребує води для правильної роботи імунної системи та інших фізіологічних процесів, які відбуваються під час боротьби з інфекцією. Якщо ви недостатньо гідратовані, це може ускладнити процес видужання.

Зневоднення також може призводити до інших проблем, таких як погіршення симптомів – зменшення кисню в клітинах і гіпертермія (перегрів організму). Тому, дуже часто лікарі загострюю увагу на тому, що необхідно пити достатню кількість води під час захворювання, аби полегшити процес одужання.

Джерело