У Франції тривають заворушення через застреленого підлітка — уряд мобілізує 40 тисяч поліцейських

Уряд заявляє, що поки надзвичайного стану немає.

У Франції тривають заворушення через вбивство поліцейським 17-річного підлітка, який керував автомобілем без посвідчення й намагався втекти від поліції. Він став третім водієм, застреленим поліцією за подібних обставин цього року. У 2022 році таких випадків було 13. Більшість водіїв були північноафриканського походження, як і застрелений 17-річний Нахель. Коли відео зі стріляниною по підлітку набуло поширення, громадський гнів вихлюпнувся на вулиці великих і малих міст по всій країні, передає Reuters. 

29 червня президент Еммануель Макрон провів кризову нараду зі старшими міністрами з приводу стрілянини, після чого прем’єр-міністр Елізабет Борн відхилила заклики деяких політичних опонентів оголосити надзвичайний стан.

За словами міністра внутрішніх справ Жеральда Дарманена, поліція здійснила в ніч на 29 червня (у другу ніч заворушень) 180 арештів, тоді як у першу ніч – 31. 

Дарманен заявив, для придушення заворушень у четвер по всій країні будуть розгорнуті 40 тисяч поліцейських – майже в чотири рази більше, ніж було мобілізовано напередодні – в тому числі п’ять тисяч у Паризькому регіоні.

«Реакція держави має бути надзвичайно рішучою», – сказав Дарманен, виступаючи з міста Мон-ан-Барель, де протестувальники підпалили кілька муніципальних будівель.

Цей інцидент підживлює давні скарги на насильство з боку поліції і системний расизм у правоохоронних органах з боку правозахисних груп і жителів передмість з низьким рівнем доходу і змішаним расовим складом населення, які оточують великі міста Франції.

Вбивство 17-річного хлопця сталося в Нантері, на західній околиці Парижа. Місцевий прокурор заявив, що офіцер, який стріляв, перебуває під офіційним слідством за вбивство.

«Прокурор вважає, що не було дотримано законних умов для застосування зброї», – заявив на пресконференції прокурор Паскаль Праш.

Раніше він заявляв, що поліцейський, який стріляв, сказав слідчим, що зробив це, щоб не дати підлітку втекти після кількох порушень правил дорожнього руху, а також тому, що він турбувався за свою безпеку і безпеку громадськості. Прокурор заявив, що підліток був відомий поліції тим, що раніше не виконував накази про зупинку.

На протестному марші в Нантері, присвяченому пам’яті Нахеля, учасники виступили проти того, що вони сприймають як культуру безкарності поліції і нездатність реформувати правоохоронні органи у країні, яка пережила хвилі заворушень і протестів через дії поліції.

«Ми вимагаємо, щоб судова система виконувала свою роботу, інакше ми зробимо це по-своєму», – сказав Reuters сусід сім’ї Нахель під час маршу.

Події останніх днів відродили спогади про заворушення 2005 року, які протягом трьох тижнів стрясали Францію і змусили тодішнього президента Жака Ширака оголосити надзвичайний стан. Хвиля насильства спалахнула в паризькому передмісті Кліші-су-Буа і поширилася по всій країні після загибелі двох молодих людей, убитих електричним струмом на електропідстанції, коли вони ховалися від поліції. Через десять років двох офіцерів було виправдано на судовому процесі.

Нагадаємо, що в першу ніч протестів протестувальники підпалили в передмістях Парижа близько 40 автомобілів. Правоохоронці здійснили 31 арешт, водночас 24 офіцери дістали поранень. 

Нещодавно Франція пережила протести щодо ухвалення пенсійної реформи Макрона, які тривали з січня по червень. Кількість людей на протестах, часом, сягала мільйона. У червні протестувальники навіть захопили штаб-квартиру Олімпійських ігор.

Джерело