Зеленський вніс у ВР подання про призначення Умєрова главою Міноборони

Навряд чи з приходом Умєрова у Міноборони стане менше проблем.

Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради подання про призначення міністром оборони Рустема Умєрова, якого сьогодні парламент звільнив з посади глави Фонду держмайна. Відповідний документ вже опублікували на сайті ВР.

Юлія Самаєва у статті для ZN.UA «Бажані відставки та неприйнятні призначення» нагадала, що саме Умєров на старті переговорів про «зернову ініціативу» пропонував продати все українське зерно Туреччині. Він же обирав представників, які їздили на переговори до Туреччини й Білорусі та вносили вкрай сумнівні пропозиції. За словами журналістки, у підсумку Умєров – це таке собі надбання для Міноборони країни, у якій вирує війна. Самаєва зазначила, що навряд чи за нового міністра у оборонного відомства поменшає проблем. Точно побільшає хіба що турецьких товарів у наших і без цього схожих на стамбульський базар закупівлях.

Раніше журналіст Юрій Бутусов також писав, що Умєрова на посаду просував керівник офісу президента Андрій Єрмак, який фактично курує Міноборони. Він зазначив, що Умєров  далека від війни людина, яка не має необхідних для роботи міністерства у час війни навичок та знань, тому знадобиться дорогоцінний час, аби він їх набув. Водночас зміна міністра на певний час захистить Зеленського від корупційних скандалів обіцянками, що новий міністр вирішить старі проблеми.

Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада 327 голосами звільнила Олексія Резнікова з посади міністра оборони. Його можуть призначити послом у Великій Британії. 

Очолюючи Міноборони, Резніков разом із оборонним відомством встиг кілька разів з початку повномасштабного російського вторгнення стати фігурантом скандалів про зловживання та корупцію. При цьому сам міністр спочатку все заперечує, однак згодом правоохоронні органи повідомляють про слідчі дії, які підтверджують факти зловживань.

Так, після розслідування Юрія Ніколова, яке оприлюднило ZN.UA, вибухнув скандал із золотими «яйцями по 17 гривень», які закуповувало міністерство. В результаті антикорупційний комітет Ради у співпраці з Центром протидії корупції та іншими партнерами домігся ухвалення закону, який і відкрив частину інформації про неозброєнні закупівлі, а саме ціни за одиницю товару. 

Водночас у нещодавньому розслідуванні «Хороша і погана новини про корупцію в Міноборони» Юрій Ніколов та Віталій Кононученко розповіли, що восени 2022 року Міноборони України закупило куртки та шоломи для ЗСУ за завищеною втричі ціною. При цьому замість зимового одягу в країну зайшов літній. Міністр офіційно заперечує цю інформацію та навіть запропонував парі журналістам.

Джерело